Podróże na diecie bezglutenowej są możliwe! Chociaż wymagają nieco przygotowań i ostrożności, masz do dyspozycji różne rozwiązania – od wyjazdów grupowych, przez hotele z wyżywieniem, po wycieczki organizowane samodzielnie, np. do domku czy pod namiot. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyjazdem i jak zaplanować wakacje bezglutenowe, by były przyjemne i bezpieczne!
Jak zorganizować wakacje na diecie bezglutenowej?
Chociaż również podczas wakacyjnego wyjazdu najbezpieczniej gotować wszystko samodzielnie (np. w wynajętym apartamencie z kuchnią), osoba na diecie bezglutenowej ma różne opcje. Poznaj najważniejsze informacje i wskazówki na temat organizacji wakacji bez glutenu!
Hotele bezglutenowe w Polsce i za granicą
W wielu krajach istnieją specjalne programy, które zrzeszają hotelarzy z ofertą odpowiednią dla osób na diecie bezglutenowej. Dzięki temu znacznie łatwiej wybrać bezpieczne miejsce, w którym jadłospis jest ustalany zgodnie z zasadami diety gluten free. Takie lokalizacje są audytowane i przeszkolone, m.in. pod kątem przygotowywania posiłków.
W Polsce istnieje program prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – MENU BEZ GLUTENU. Dołączyło do niego wiele restauracji, cukierni i firm cateringowych. Na liście znajdziesz również hotele i pensjonaty, w których spędzisz bezpieczne i przyjemne wakacje w Polsce (m.in. nad Bałtykiem, w górach czy na Mazurach).
W innych krajach europejskich również prowadzone są podobne organizacje – zrzeszone w The Association of European Coeliac Societies (AOECS, Zrzeszenie Europejskich Stowarzyszeń Osób z Celiakią). Pełną listę wraz z linkami do stron internetowych znajdziesz TUTAJ.
Wiele z nich także prowadzi programy podobne do MENU BEZ GLUTENU – ułatwiające osobom na diecie bezglutenowej bezpieczne jedzenie poza domem. Znajdziesz je m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Dodatkowo w wielu hotelach, nawet niekoniecznie biorących udział w programie, znajdują się wydzielone stoiska. Zawierają bezglutenowe produkty w szczelnie zamkniętych opakowaniach (np. pieczywo, ciasta, musli). Dzięki temu od razu możesz przeczytać etykietę i bez stresu sięgnąć po konkretną przekąskę.
Zorganizowane wakacje na diecie bezglutenowej
Udział w zorganizowanych wycieczkach, szczególnie tych zagranicznych, to dla wielu osób komfortowa opcja. Gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, można spokojnie się zrelaksować. Czy w przypadku bezglutenowca takie wakacje są w ogóle możliwe? Aby wycieczki bezglutenowe były bezpieczne, pamiętaj o kilku wskazówkach:
- skorzystaj ze wsparcia biura podróży, które doskonale zna zasady diety bezglutenowej i sprawdza hotele pod tym kątem, a w swojej ofercie ma skontrolowane miejsca,
- przed rezerwacją i przyjazdem porozmawiaj z managerem i szefem kuchni na temat diety bezglutenowej oraz jej głównych zasad (np. osobnego miejsca do przygotowywania posiłków) – z łatwością wyczujesz, czy znają jej specyfikę,
- na miejscu kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – nie bój się dopytywać, sprawdzać i kontrolować,
- zawsze miej ze sobą tzw. bezglutenową kartę z najważniejszymi informacjami o nietolerancji – w języku kraju, do którego się wybierasz,
- weź ze sobą ulubione, podstawowe produkty bezglutenowe (nawet jeśli przy hotelu jest sklep, może nie być odpowiednio zaopatrzony).
Kolonie i obozy dla dzieci na diecie bezglutenowej
Wbrew pozorom nieco łatwiej znaleźć zorganizowany wypoczynek dla dziecka na diecie bezglutenowej. Gdzie go szukać, aby było bezpiecznie i smacznie?
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej obejmuje patronatem obozy, podczas których najmłodsi nie są narażeni na przypadkowe spożycie glutenu. Aktualnie na stronie opisano ofertę 5 obozów bezglutenowych na 2024 rok. Kolonie bezglutenowe organizuje też Bezglutenowa Mama. Do wyboru znajdują się turnusy dla dzieci i nastolatków oraz różne profile (np. sportowy, beauty, bajki).
Udział w takim zorganizowanym wypoczynku to świetny sposób, aby zaktywizować dziecko i zapewnić mu niezapomniane przeżycia bez obaw o jego zdrowie. Organizatorzy dbają nie tylko o dostarczenie aktywności i rozrywek, lecz także o bezpieczny i smaczny jadłospis bezglutenowy.
Samodzielne gotowanie bez glutenu na wakacjach
Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej (lub podróżujesz z kimś, kto musi jej przestrzegać), najbezpieczniej po prostu wynająć domek lub mieszkanie z kuchnią bądź wybrać się pod namiot. W ten sposób zyskasz pewność, że dania są wykonane zgodnie ze wszystkimi zasadami, zadbasz o odpowiednią higienę przygotowywania posiłków i unikniesz kontaminacji glutenem.
Masz również znacznie mniej ograniczeń dotyczących lokalizacji oraz właściwie pełną swobodę jedzenia (jesz to, co lubisz). Możesz więc podróżować nie tylko po Polsce, ale również za granicę.
To również świetny sposób na to, by poznać nowe produkty bezglutenowe – symbol Przekreślonego Kłosa jest wykorzystywany w wielu krajach i zawsze masz pewność, że to przebadana i odpowiednio skontrolowana żywność. W takich państwach jak Francja, Włochy, Hiszpania, Norwegia czy Szwecja w sklepach spotkasz się ze sporym wyborem różnorodnych opcji.
Jeśli chcesz skorzystać z oferty lokalnych restauracji, najlepiej wybierz miejsce znajdujące się w jednym z programów opisanych wyżej – z menu bezglutenowym. Jeżeli jesteś za granicą i akurat nie ma takiej opcji, warto mieć przygotowaną kartę bezglutenową oraz znać podstawowe słowa i zwroty w danym języku.
Przed wyjazdem najlepiej również zrobić odpowiedni research i przejrzeć Mapy Google pod kątem bezglutenowej oferty gastronomicznej. Warto od razu zapisać sobie konkretne miejsca w formie pinezek oraz list.
Bezglutenowa karta, czyli ułatwienie dla bezglutenowców. Co powinno się na niej znaleźć?
Istnieje jeszcze kilka rozwiązań, które ułatwiają podróże na diecie bezglutenowej. Wśród nich znajduje się bezglutenowa karta. Co to takiego? To informacja na temat głównych zasad Twojej diety w języku kraju, w którym się znajdujesz. Możesz przygotować ją samodzielnie lub sięgnąć po któreś z gotowych rozwiązań. Wystarczy ją wydrukować (warto też zalaminować, aby uniknąć zniszczenia) lub przechowywać w telefonie.
Popularne karty bezglutenowe w różnych językach znajdziesz na stronach:
- Celiac Travel – 63 języki, krótsza informacja,
- Gluten Free Card – 10 języków, dłuższa informacja, dostępna aplikacja na telefon.
Przed podróżą zapisz sobie i wydrukuj listę najważniejszych słów. Warto mieć je w formie papierowej na wypadek wyładowania telefonu czy braku internetu. Takie podstawowe zwroty w danym języku, które pomogą Ci porozmawiać z kelnerem czy kucharzem, przygotowano również na stronie i w aplikacji Gluten Free Card. Przykładowa lista słów i zwrotów, które warto przetłumaczyć i mieć ze sobą podczas zagranicznych wakacji:
- gluten,
- bez glutenu,
- jedzenie bezglutenowe,
- celiakia,
- nietolerancja glutenu,
- pszenica,
- żyto,
- jęczmień,
- owies,
- mąka,
- bułka tarta,
- panierka,
- makaron,
- ciasto,
- chleb,
- bułki,
- ryż,
- kukurydza,
- bezpieczne,
- niebezpieczne,
- mogę to zjeść,
- nie mogę tego zjeść,
- czy to ma gluten,
- z jakiego zboża to jest upieczone.
Dzięki temu poczujesz się znacznie bezpieczniej za granicą. Pamiętaj również, że większość osób chętnie Ci pomoże i zadba o Twój komfort – nie wstydź się prosić o pomoc, pytać i rozmawiać w hotelach czy restauracjach.
8 bezglutenowych produktów, które warto zabrać na wakacje
Jeśli wybierasz się na wycieczkę bezglutenową lub do hotelu z bezglutenowym jadłospisem, większość posiłków będzie dla Ciebie przygotowanych. Mimo wszystko warto mieć ze sobą trochę własnego jedzenia – które jest w pełni bezpieczne i smaczne.
A jeżeli podczas podróży masz zamiar samodzielnie gotować (np. w apartamencie lub pod namiotem), zapas powinien być jeszcze większy. Chociaż dostęp do bezglutenowych produktów jest coraz powszechniejszy (a w części krajów większy niż w Polsce), zawsze warto mieć ze sobą coś na „czarną godzinę”. Zadbaj o prowiant szczególnie w sytuacji, gdy jedziesz do droższego kraju (np. Norwegii) lub w bardziej egzotyczne miejsce (np. do Tajlandii).
Jakie produkty bezglutenowe warto mieć ze sobą? Najlepiej spakować do plecaka, torby czy walizki:
- pieczywo bezglutenowe zwykłe i chrupkie,
- makaron bezglutenowy,
- przyprawy bezglutenowe,
- słone przekąski bezglutenowe, np. paluszki, krakersy, wafle ryżowe, chrupki,
- słodkie przekąski bezglutenowe, np. ciastka, suszone owoce, batony,
- słodkie dania w proszku, np. budynie, kisiele, galaretki, desery ryżowe, owsianki,
- słone dania w proszku / do zalania, np. sosy, zupki, makarony,
- przekąski mięsne, np. kabanosy, kiełbaski, parówki.
Pamiętaj również, aby sprawdzić zasady wwożenia jedzenia (szczególnie produktów zwierzęcych) do konkretnego kraju. Znajdziesz je TUTAJ.
Gluticon – wsparcie osób na diecie bezglutenowej
Podczas wakacji warto mieć ze sobą również probiotyk, który opracowano jako wsparcie osób na diecie bezglutenowej. Odpowiednio dobrane bakterie probiotyczne pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej jelit.
Jednym z takich suplementów diety jest Gluticon, który zawiera Lacticaseibacillus (L.) casei LC130, Streptococcus (S.) salivarius ssp. thermophilus ST250, Lacticaseibacillus (L.) paracasei LPC100.
To przebadane i zdefiniowane szczepy bakterii probiotycznych, które mają zdolność wytwarzania enzymów o specyficznym działaniu na charakterystyczne wiązania proliny, które znajdują się w białkach ziaren zbóż. Obecność takich bakterii minimalizuje ryzyko związane z niezamierzonym spożyciem śladowych ilości glutenu.
Chociaż bezglutenowe wakacje wymagają trochę przygotowań, raz na jakiś czas warto zmienić otoczenie, wyjechać i zrelaksować się. Konieczność eliminacji glutenu nie powinna wykluczać z różnorodnych aktywności – każda osoba na diecie bezglutenowej ma prawo do urlopu i odpoczynku. Na szczęście coraz więcej hoteli, restauracji czy innych firm wychodzi naprzeciw osobom ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi!
Źródła:
www.celiakia.pl/stowarzyszenie/dieta-bezglutenowa/jedzenie-za-granica/
www.aoecs.org/about-us/members/
www.menubezglutenu.pl/
www.celiakia.pl/dieta-i-ja-podrozujemy-bez-glutenu/
www.bezglutenowamama.pl/dieta-bezglutenowa-za-granica-wydrukuj-karte
www.celiactravel.com/cards/
www.pl.glutenfreecard.com/
www.celiakia.pl/bezglutenowe-obozy-dla-dzieci-i-mlodziezy-lato-2024/
www.bezglutenowamama.pl/nigdzie-tak-nie-karmia-zapisy-na-najdluzsze-kolonie-bezglutenowe-2024-w-polsce
www.bezglutenowamama.pl/category/wakacje