Jesteś na diecie bezglutenowej i każdego ranka jesz to samo? Masz dość monotonii na talerzu czy w lunchboxie? A może szukasz inspiracji dla dziecka, by zachęcić je do jedzenia pełnowartościowych posiłków? Bezglutenowe śniadania wcale nie muszą być nudne! Oto 16 ciekawych propozycji, które są smaczne, zdrowe i nie zawierają glutenu. Przekonaj się, że bezglutenowy jadłospis można naprawdę urozmaicić!
Posiłki bezglutenowe – najważniejsze zasady
Dieta bezglutenowa to nie lada wyzwanie. Jeśli masz problem, żeby była zdrowa i zbilansowana – skorzystaj ze wsparcia dietetyka. Przy odrobinie wiedzy ułożysz ją też samodzielnie. Także w przypadku śniadań bezglutenowych najlepiej kierować się kilkoma zasadami.
- Czytaj etykiety – zawsze sprawdzaj, czy produkt rzeczywiście jest wolny od glutenu. Zwracaj też uwagę na niepotrzebne dodatki, takie jak cukier czy sól.
- Dbaj o odpowiednią kompozycję posiłków bezglutenowych – najlepiej, aby każde danie zawierało węglowodany, białko i zdrowy tłuszcz.
- Jedz różnorodne warzywa i owoce – dbaj o spożycie takich produktów na poziomie 400–500 g dziennie. Postaraj się jeść w tygodniu warzywa i owoce z różnych grup kolorystycznych (m.in. zielone, czerwone, żółte).
- Jedz sezonowo – włączaj do swojego menu produkty sezonowe, nie bój się też robienia zapasów i mrożenia np. świeżych malin czy truskawek.
- Uważaj na produkty mocno przetworzone – w diecie jest miejsce na wszystko, jednak z umiarem. Unikaj więc nadmiaru słodyczy, ciastek, gotowych dań w proszku (nawet jeśli są bezglutenowe, wcale nie muszą być zdrowe i zbilansowane).
- Dbaj o błonnik – osoby na diecie bezglutenowej często dostarczają zbyt małej ilości tego składnika. Znajdziesz go m.in. w świeżych warzywach i owocach, bezglutenowych kaszach i zbożach (np. brązowy ryż, quinoa, amarantus), orzechach i pestkach.
Z jakimi niedoborami najczęściej zmagają się osoby eliminujące gluten? Które produkty warto włączyć do swojej diety? Sprawdź artykuł: Dieta bezglutenowa – jak uniknąć niedoborów?
Pamiętaj też, że wcale nie musi być idealnie, żeby było zdrowo. Część osób kieruje się tzw. zasadą 80/20. Na czym polega? W tym przypadku 80% to jedzenie jak najmniej przetworzone, pełne warzyw i owoców. 20% to z kolei produkty rekreacyjne, których jedzenie daje przede wszystkim radość – np. słodycze bez glutenu. Zawsze musi być jednak w 100% bezglutenowo.
Bezglutenowe śniadanie w domu
W weekendy czy święta, gdy cała rodzina zbiera się przy stole, zwykle masz trochę więcej czasu na przygotowanie śniadania. To dobry moment na eksperymenty w kuchni – próbowanie nowych smaków, ciekawych przepisów bezglutenowych czy wspólne gotowanie. Poznaj kilka propozycji na słono i na słodko, które doskonale sprawdzą się na bezglutenowe śniadanie w domu.
- Naleśniki szpinakowe z serkiem i warzywami – mąka bezglutenowa często powoduje, że naleśniki są suche. Dodatek szpinaku dodaje im jednak wilgotności, a przy tym pięknego, wiosennego koloru! Udekoruj je ulubionym serkiem kanapkowym oraz świeżymi warzywami.
- Omlet z jogurtem naturalnym i owocami – czy jest lepszy pomysł na weekendowe śniadanie niż lekki jak chmurka omlet? Zrobisz go z samych jajek. W zdrowszej wersji do dekoracji sprawdzą się jogurt naturalny, świeże owoce i orzechy. Jeśli chcesz trochę zaszaleć, na górę dołóż słodki krem bezglutenowy, np. pistacjowy.
- Domowe pasty ze strączków z bezglutenowym pieczywem – strączki to świetne źródło białka roślinnego. Fasola, ciecierzyca, soczewica, groszek… Każde z nich może stanowić doskonałą bazę dla pysznej pasty. Dodaj ulubione przyprawy bezglutenowe, oliwę oraz opcjonalnie inne dodatki, zblenduj i gotowe. Podawaj z pieczywem bezglutenowym i świeżymi warzywami pokrojonymi w słupki.
- Grzanki z pomidorami i burratą – lubisz włoskie smaki? Podsmaż pokrojone pomidory na odrobinie oliwy i czosnku, a później wyłóż na ciepły bezglutenowy chleb (świeżo wyjęty z tostera lub patelni). Zwieńczenie to pyszny włoski kremowy ser burrata i bazylia.
Część z tych dań bezglutenowych doskonale nadaje się też do pudełka, np. jeśli przygotujesz je wieczorem. Świetnie smakują zarówno po przygotowaniu, jak i następnego dnia na zimno.
Śniadanie bez glutenu dla dziecka
Przygotowanie posiłku bezglutenowego, które dziecko chętnie zje, potrafi być naprawdę trudne – wiedzą to chyba wszyscy rodzice. Co przygotować na śniadanie bezglutenowe, żeby zachęcić pociechę do spróbowania? Warto wypróbować propozycje od Gluticon!
- Bezglutenowe gofry – czyli odrobina wakacji na talerzu. Odpowiednia mieszanka mąk bezglutenowych pomoże Ci uzyskać przepysznie chrupiące gofry. Na górę wystarczą jogurt naturalny, twaróg lub bita śmietana oraz ulubione owoce malucha. A może tym razem spróbujesz przygotować gofry wytrawne, np. z jajkiem sadzonym i warzywami?
- Jabłkowe placuszki – słodkie jabłka (w kawałkach lub starte na tarce), jajko, odrobina mąki bezglutenowej i przepyszne racuchy gotowe! Takie słodkie placuszki smakują dzieciom w każdym wieku. Dla smaku polej je np. syropem klonowym lub miodem albo posyp cukrem pudrem.
- Czekoladowa jaglanka z orzechami – dla fanów słodkich śniadań i konsystencji budyniu stworzono właśnie jaglankę. Wystarczy zblendować ugotowaną kaszę jaglaną z odrobiną dowolnej pasty orzechowej i kakao oraz bananem, a na koniec posypać garścią orzechów i pestek (a może nawet startą czekoladą?). Kombinacji smakowych jest mnóstwo, na pewno znajdziesz taką odpowiednią dla swojego dziecka!
- Opiekane tosty bezglutenowe – większość dzieci kocha tosty! Raz na jakiś czas warto więc opiec ulubiony bezglutenowy chleb z serem (np. mozzarellą) i szynką. Do środka możesz dorzucić np. plaster ananasa, suszone pomidory czy oliwki. Aby było zdrowiej, postaw na domowy sos pomidorowy ze świeżych zblendowanych pomidorów.
Smak to jednak nie wszystko! W tym przypadku zadbaj też o prezentację jedzenia bezglutenowego. Wycinaj fantazyjne kształty z chleba, warzyw i owoców, rysuj uśmiechnięte buźki z dżemu czy ketchupu, wykładaj na talerz różnokolorowe składniki. Maluchy chętniej sięgają po coś, co po prostu atrakcyjnie wygląda.
Bezglutenowe śniadanie w pracy
Jeśli w pracy masz dostęp do kuchni, sprawa jest znacznie prostsza. Z łatwością zrobisz sobie śniadanie bezglutenowe na świeżo. Ale nic straconego – propozycje od Gluticon zamkniesz w lunchboxie albo przygotujesz w pracowniczej kuchni.
- Zdrowe i kolorowe kanapki – najprostsza i najszybsza opcja, a jednocześnie taka z nieskończoną liczbą różnych kompozycji. Zjesz je na słono (z serem, pastą kanapkową czy wędliną oraz całą górą świeżych warzyw) albo na słodko (z twarogiem, serkiem czy masłem orzechowym i owocami). Bezglutenowe kanapki to zawsze dobre rozwiązanie!
- Sałatka z łososiem i sosem miodowo-musztardowym – mix sałat, pomidorki koktajlowe, zielone oliwki i wędzony łosoś to połączenie, któremu trudno się oprzeć. Jeśli polejesz tę sałatkę dressingiem z miodu i musztardy oraz posypiesz pestkami dyni, uzyskasz przepyszny pełnowartościowy posiłek. Jako dodatek sprawdzi się kanapka z bezglutenowego chleba i sera mozzarella.
- Bezglutenowa tortilla z dodatkami – zrobiona samodzielnie lub gotowa tortilla bez glutenu doskonale komponuje się z… właściwie wszystkim! Serek kanapkowy i zielony ogórek, szynka z kurczaka i papryka, ser feta i suszone pomidory – to tylko niektóre przykłady. Takie połączenie świetnie sprawdza się w formie wrapa lub pokrojone w mniejsze roladki.
- Kasza gryczana z warzywami i kurczakiem – kasza gryczana rewelacyjnie smakuje na zimno, dlatego jest doskonałą propozycją na śniadanie do pracy. Dorzuć do niej podsmażonego kurczaka, suszone i świeże pomidory. Jeśli nie chcesz jeść mięsa, zamień kurczaka na ulubiony ser.
Bezglutenowe przekąski na drugie śniadanie
Drugie śniadanie to mniejsza przekąska, dzięki której pokonasz głód. Większość osób zabiera ją ze sobą do pracy, szkoły czy na uczelnię. Co warto zamknąć w pudełku lub butelce?
- Pizzowe muffinki – doskonały pomysł dla całej rodziny, smakują każdemu. Możesz potraktować je jak „czyszczenie lodówki” – połączyć z mąką i jajkami trochę żółtego sera, wędliny lub kiełbasy i warzyw. Pamiętaj, by dla smaku dorzucić przyprawy bezglutenowe!
- Kolorowy koktajl – ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Wystarczy zblendować ulubione owoce i zielone warzywa z jogurtem naturalnym, kefirem czy maślanką, a na koniec dodać odrobinę słodzidła (np. miodu).
- Domowe batony – to prawdziwa bomba zdrowia, po którą można sięgnąć i w kilka chwil odzyskać energię do działania. Zrobisz je nawet bez pieczenia, np. z ekspandowanego amarantusa, orzechów i miodu lub suszonych daktyli, banana i wiórek kokosowych.
- Pudding z chia – słoiczek z kolorowym deserem cieszy nie tylko kubki smakowe, ale też oczy. Przepis jest banalnie prosty: wieczorem wystarczy zalać nasiona chia ulubionym mlekiem i wymieszać ze słodzidłem, a rano dodać świeże owoce i posypać orzechami. Voila!
Gluticon – wsparcie na diecie bezglutenowej
Nawet dobrze zbilansowana i zdrowa dieta bezglutenowa może wiązać się z zaburzeniami mikroflory bakteryjnej jelit. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Mikroflora jelit – jak wpływa na nią dieta bezglutenowa?
To właśnie dlatego wiele osób stosujących taki jadłospis wykorzystuje probiotyki. Jak działają te suplementy w diecie bezglutenowej? Zawierają bakterie probiotyczne przydatne podczas eliminacji glutenu. Przykładowo Gluticon ma w składzie Lacticaseibacillus (L.) casei LC130, Streptococcus (S.) salivarius ssp. thermophilus ST250, Lacticaseibacillus (L.) paracasei LPC100.
Ich stała obecność w przewodzie pokarmowym zmniejsza ryzyko związane z niezamierzonym spożyciem śladowych ilości glutenu i przyczynia się do utrzymania równowagi mikrobioty. Kapsułkę przyjmuje się raz dziennie przed posiłkiem, np. śniadaniem.
Już wiesz, że dieta bezglutenowa może być pyszna i różnorodna. Wykorzystaj nasze propozycje śniadań bez glutenu i ciesz się ciekawym smakiem każdego dnia. Na podstawie tych pomysłów z łatwością stworzysz mnóstwo urozmaiconych opcji na słono i słodko, zamiast codziennie jeść to samo!